Bulgaristan Vatandaşlık Süreci

admin     01-17-20     Genel     Bulgaristan Vatandaşlık Süreci

Bir kaç yıl önce Türkiye’nin E-Devlet üzerinden açmış olduğu bir hizmetle birlikte tüm Türkiye vatandaşları kökleriyle ilgili daha geniş bilgiye sahip olmaya başladı.

Bu süreçle birlikte köken olarak Bulgaristan’dan gelen Türk vatandaşları ve onların soyundan gelen tüm kişiler böyle bir imkanın olup olmadığı konusu hakkında bir çok çalışma ve argümanlar üzerinden aynı zamanda aracılar üzerinden ” imkanımız varsa alalım, çifte vatandaş oluruz. ” düşüncesi tüm köken olarak anne baba babaanne dede üzerinden vatandaşlık alma imkanı doğdu.

Bunları süreçlerini ve detaylarını maddeler halinde sıralayalım.

1- Birinci yapılması gereken E-Devlet üzerinden orada nereye bağlı olduğunuzu gösteren soy ağacı belgesini talep etmek, bu evrak ortalama bir kaç ayı bulabiliyor.

2- İkinci olarak alınan bu soy ağacı belgesi ile birlikte bağlı bulunduğunuz nufus müdürlüğü üzerinden Bulgaristan’da bağlı olduğunuz ilçe ile iletişim kurarak DENKLİK BELGESİ yani diğer adıyla  APOSTİLLE alabilmek için talep oluşturacaksınız.

Not : Apostille Nedir ; yani sizin türkiye’deki örnek veriyorum Ahmet TAŞ ile Bulgaristan’daki kayıt adı Ahmedov Taşov olan kişi ile aynı kişinin soyundan veya aynı kişi olduğunuzu ispatlayan belgeyi talep ediyorsunuz.

3- Üçüncü nokta denklik belgesi yine 2-3 ay ile 1 yıl arasında sürebiliyor gelmesi, geldikten sonra işiniz çok daha kolay oluyor. Pasaport işlemleri ve kimlik işlemleri yapan bir muameleciye evraklarınızı teslim ettiğinizde kısa bir süre içerisinde kimlik  ve pasaportunuzu teslim ediyorlar.

Sürecin içerisinde aksi gidebilecek noktalar 

1- DENKLİK bulunamadığı durumda bulgaristan’da birinin bu evrakları çıkartması için bir aracı ayarlanması gerekiyor. Köy, ilçe , il olarak her birini teker teker takip ederek o bilgiyi bulması için zorunlu olarak ya siz gideceksiniz veya oradan bir muameleci ayarlamanız gerekiyor.

2- Şayet örnek olarak babanız oradan gelme ise direk size çıkabilir ama dede veya babaanne oradan geldiyse önce ebeveynlerinize , daha sonra size çıkar buda iki defa işlem parası vermenize sebebiyet verecektir.

3- Evlilikten vatandaşlık için en az 3 yıl evli kalmak veya çocuk sahibi olduktan sonra eş üzerinden vatandaşlık alınabilir.

Daha geniş ve detaylı bilgi için konu altında yorumlarla soru sorabilirsiniz, sorularınız yine aynı yol ile cevaplanacaktır.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?