Yeni Bip Chat Sohbet

admin     01-24-21     Genel     Yeni Bip Chat Sohbet

Arkadaşlar merhabalar, bugün teknolojik gelişmelerle sınandığımız şu dönemlerde bize sunulan yeni ücretsiz mesajlaşma yönetimi olan BİP ve eski gözdemiz olan Whatsapp hakkında bilmediğiniz ve dikkate almadığınız bazı konuları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Umarım bu paylaşım sizin için aydınlatıcı bir metin olarak kabul görür.

Öncelikle yakın zamanda bir çoğumuzu yerli ücretsiz mesajlaşma sistemi olan BİP ‘e teşvik ettiren, Whatsapp hakkında biraz bilgilenelim.

Ama tabi ben size şu yılında kuruldu bu kadar üyesi var gibi basit ve derin olmayan bilgilerle oyalamak istemiyorum o nedenle biraz dersimi çalıştım;)  Whatsapp yakın zamanda 19 Milyon $ karşılığında Facebook ‘a satıldığını bilenleriniz vardır, dünya üzerinde bir çok insan tarafından kullanılan bu ücretsiz yazılım üzerinden mesajlaşma, kameralı görüşme, resim ve video paylaşımı gibi bir çok hizmeti yıllardır ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sağlayan bir uygulama olan bu uygulama için peki Facebook gibi ticari gelir delisi bir kurum neden resmi anlamda bir geliri olmadığı halde neden aldığını hiç düşündünüz mü ?

Yakın zamanda Whatsapp kullanıcılarına yeni bir hizmet sözleşmesi gönderdi, size ait olan bilgilerin gerektiğinde farklı kişi, kurum ve 3. şirketlerle paylaşılabileceğine dair bir bilgilendirme sözleşmesiydi aslında bu, tabi bizim ülkemizde bu tip şeyler çok fazla inceleme ve dikkate alınarak okunan şeyler olmadığı için bir çoğumuz bu konuya ilk defa duymuş gibi bakıyoruz lakin bu sözleşmeler zaten daha önce de bize bir çok uygulama ve site kaydında onaylattırılarak kullanıma başlatıldığını da söylememiz gerekiyor.

Peki hiç bir geliri olmayan Whatsapp’ı Facebook neden Aldı ? 

Merak ediyorum hiç dikkatinizi çekti mi internette bir şeyler arıyorsunuz inceliyorsunuz daha sonra atıyorum ingtagram veya facebook gibi yerlere girdiğinizde aradığınız konu ile ilgili olan reklamlar tanıtımlar veya yazın şuruya tatile gideyim diye bir konu geçiyor ve daha sonra karşınızda o yerle alakalı reklamları görmeye başlıyorsunuz.

Bu aslında bir data pazarlama ve satın alma sektörüdür arkadaşlar, kurumlar sizin bilgilerinizi Whatsapp üzerinden alır işler inceler ve bir veri havuzu olarak toplar, gezinti alışkanlıklarınız, alışveriş alışkanlıklarınız, tüketim alışkanlıklarınızın tamamını bir data yani veri havuzu olarak muhafaza ederek internet üzerinde çalışan algoritmik kodlamalar sayesinde sizinle ilgili oluşturulmuş profil özelliklerine göre tanıtım reklam ve pazarlama yaparlar.  Whatsapp şuan Facebook ‘a ait olduğunu düşünürsek bu bilgiler dünyanın bu çalışmaları en yoğun şekilde yapabilen sitesinde artık sizinle ilgili çok daha fazla bilgi karşılığında reklam yapılabileceğine emin olabilirsiniz.

Bundan Nasıl Kurtulabilirim. ?

Arkadaşlar üzülerek belirteyim ki bu girdaptan kurtulmanız gibi bir durum söz konusu ile değil kurtulmak için bu tip yazılımların hiç birini kullanmıyor olanız gerekiyor.

BİP Nasıl Peki ? 

Aslına bakarsanız onu da diğerlerinden ayıran bir fark olduğunu söyleyemem sadece arada fark olarak size şunu söyleyebiliriz, Whatsapp Facebook ‘a veri sağlıyor ise BİP ‘te sahibi olduğu GSM operatör şirketine veri sağlıyor. Hizmet sözleşmelerini okuduğunuz da zaten bunun bu şekilde olduğunu sizde fark edebilirsiniz, tabi bir çoğumuz bunu dikkatte almadığı bakmak aklıma bile gelmemiştir.

Yerli Ücretsiz Mesajlaşma Sistemleri 

Yerli ücretsiz mesajlaşma servisleri tabiki yurt dışına bağlı bir kuruma verilerinizin gitmesine göre yerli bir firma bünyesinde toplanmasının daha mantıklı olduğunu düşünen kullanıcılarda azımsanmayacak derece de yüksektir.

  •  BİP
  •  Telegram
  •  Kakao
  • WeChat

Gibi dünya üzerinde bu tip durumlardan dolayı yerlileştirilmeye çalışılan bir çok yazılım, uygulama ve proğramlar bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde bu tip durumlarla karşılaşmaya devam edeceğimizi de göz önünde bulundurarak kullanıcıların yapacakları sadece 2 tercih hakları bulunuyor.

Sosyal medya ve bu tip ücretsiz yazışmalardan uzaklaşmayarka bu durumu kabul edip devam edecekler farkında olacaklar ama kabullenmişte olacaklar yada bütün bu uygulamalardan uzak durum sadece telefonların kendi mesaj servislerini iletişim olacak kullanacaklar.

Çünkü bir programı diğerinden ayıran hiç bir fark yok sadece veri aktardıkları şirket veya kurumlar farklı.

 

logo

Bu nedende biz 1998 yılından bu zamana kadar Turkchat.com ‘u savunduk.

Üyelik sözleşmesi ve üyelik kaydı olmaması verilerinizin ve bilgilerinizin size ait olan her şeyin asıl sahibi olan sizlerde kalmasını sağladık.

Umarım makalemizi beğenmişsinizdir, bir sonraki paylaşımımızda görüşmek üzere.

 

Bağlantılar : Bip Chat, Bip Sohbet, Bip Muhabbet

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?