Avusturya Sohbet Chat

admin     12-05-20     Chat Odaları, Sohbet Odaları     Avusturya Sohbet Chat

Öncelikle hepimizin bildiği gibi Yurt dışında yaşayan gurbetçi oldukça yüksek bir vatandaşımızın olduğunu hepiniz iyi kötü tahmin edebiliyorsunuzdur.

Bu sıralamanın birinci sırasında Almanya bulunmakta olup, ikinci sırasında Avusturya bulunmaktadır.

2020 yılının başı itibariyle Avusturya da yaşayan gurbetçilerimizin toplam sayısı 500 bin kişiyi bulmaktadır.

Ve her geçen gün bu sayı kendisini arttırmakta olduğu konusunda fikir birliğine varılmış durumdadır.

Avusturya halkının kendi iç nüfusu 2020 yılının başı itibariyle 9 milyon kişi olarak tespitlendirilip açıklanmıştır, ama diğer bir çok avrupa ülkelerinde görünen kronik bir sıkıntı ile karşı karşıya şekilde devam etmekte bunun da sebebi küresel göç ve halkının yaşlanması.

Avusturya nüfus yoğunluğunu oluşturan kitle genelde orta ve yaşlı kesimlerden oluşmaktadır, bu hızla devam eder ise uzmanlara göre Avusturya nüfus ‘u 2090 yılında 8 milyon ‘a kadar gerileyeceği düşünülmektedir.

Avusturya ‘da yaşayan Türkler Ne Durumda

Ülke de yaşayan Türklerin az bir kısmı ülkenin kendi etnik değerlerini savunarak bir yaşantı içerisinde bulunsalar da, çoğunluk memleket hasreti, gurbetin verdiği zorluklar, yaşam ve sosyo kültürel farklılıklardan dolayı çok fazla etkileşim halinde olamıyorlar. Çünkü yaşanılan kültür bizim alışık olduğumuz kültürün çok uzağında ve rahat bir yaşam sunuyor ( bahsettiğim maddi değil )  bu nedenle ülke de rahatlık halk safha da olmasından dolayı da gençler gezmek dolaşmak gibi gençliğin verdiği güdüleri yaşayabilseler de iş ciddi bir hayat ve yuva kurma noktasında geldiğinde kültürlerimizin birbirine çok yakın olmamasından dolayı çıkan kültür çatışmasından 2 sonuç ortaya çıkıyor.

  • Ya bulunduğun ülkenin kültürüne adapte olup, kültürel bir formasyon ile hayatına bir yuva kurabilmek için onlar gibi yaşayacaklar.
  • Yada diğer yol olan kendi kültüründen insanlar ile tanışarak aynı etik değerler ve kültüre sahip iki kişi olarak bir yuva kuracaklar.

Türkiye ‘ de bunu sağlayabilmek takdir edersiniz ki ne kadar kolay görünse de, yurt dışında da bu durum tam tersi bir o kadar zor bir durumdur.

Bu nedenle Avusturya ‘da yaşayan gurbetçilerimiz gerek Avusturya Sohbet, siteleri içerisinde Türklere denk gelmek için bu gibi siteleri ziyaret ederek bu imkanı yakalamak isteyebilir veyahut kendisiyle birlikte Avrupa ‘da ikamet etmek isteyen veya kesin dönüş ile ülkesinde yuva kurmak isteyen kişiler ile bu tip gurbetçi chat siteleri içerisinde aynı ortak akıl ve fikirlere sahip kişilerle tanışmak için bu tip siteleri ziyaret ederler.

Turkchat.com ‘un Olayı Nedir ?

Turkchat.com 1998 yılında kurulmuş bir sohbet sitesidir, oldukça eski bir sitedir. Düşünün ki Google.com ile arasında 2 yaş var. 😉 ICQ, MSN, MESSENGER, HI5, NETLOG gibi bir çok sosyal etkileşim sitelerinin miladını tamamladığı bir ortamda halen inovasyon ve dönem teknolojilerini yakından takip eden ve kendini geliştiren bir ekibin önderliğinde faaliyet gösteren bir sitedir.

Kullanıcı kitlesi ise genelde yurt dışından katılımcıların yoğunlukta olduğu bir platform olarak hizmet vermektedir, Öncelikli olarak ; Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Azerbeycan, İsviçre, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İspanya ve bir çok avrupa ülkesinde ikamet eden Türk vatandaşların yoğunlukla giriş gösterdiği bir sitedir.

avusturya sohbet chat

avusturya sohbet chat

Aynı Zamanda Dili Korumak Irkını Korumaktır.

Dünya ülkelerinde yaşayan bu kadar Türk vatandaşımızın olduğunu düşünürsek burada göz ardı edilmemesi gereken farklı bazı hususlarda mevcut aslında, Türkçe bilindiği üzere karma bir dil aslında toplamda 50.000 kelimeden meydana geldiği düşünülüyor bazen yok olan kelimeler ve literatüre yeni eklenen kelimelerde oluyor bu nedenle ortalama bir rakam verdim.

Ama ortalama vermeyeceğim bir rakam var en üst düzey türkçe konuşan bir vatandaş ( buraya çok dikkat edin ) gündelik hayatında sadece 2000 kelime ile karşısındaki ile sözlü etkileşim kurabiliyor, bu kişide en en üst seviye de türkçe ye hakim kişinin kullandığı kelime sayısıdır yani yanlış anlaşılmasın Bülent ERSOY, Zeki MÜREN türkçesi yani 🙂

Normal bir kullanıcının en maksimum’u ise 500 kelime ile sınırlıdır ve takdir edersiniz ki bu rakam oldukça düşük gelmiştir size de.

Eee Bir de düşünün Gurbettesiniz ve karşınızda çok iyi türkçe konuşan birisini çoğu zaman belki türkçe konuşan birisini bile bulamıyorsunuz.

İşte bu durumlarında en güzel çözümlerinden birisi de bulunduğunuz site gibi ülkesiyle etkileşim içerisinden olan sitelerdir, bu sitelerde Dil pratiği ve var olan dilinizi biraz daha geliştirmenize imkan sağlayacak oluşumlardır.

Tekrar belirtmek isterim ki Dil deyip geçmeyin bir milletin dili olmaz ise ne kendi kültürü olur ve varoluşu devam eder, onun için Irklarımız ve köklerimiz ne olur ise olsun kendi geçmişinizi bilin öğrenin ve aktarın bu sizden sonraki nesile bırakacağınız birinci güzel miras olacaktır.

Umuyorum bulunduğunuz bu site de sizi kendinize geçen bir şeyler bulur ve keyifli bir zaman geçirmenize vesile oluruz, iyi eğlenceler dileriz.

 

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?