Turkse Chat

admin     09-20-20     Chat Odaları     Turkse Chat

Turkse  aslında ingilizce ” Türk ” demektir.  Dışında hayatlarını kazanan bir çok gurbetçimiz bulunmaktadır. Yapılan arkadaştırmalara göre ise mevcut türkiye nüfusunun en az 2 katı oranında yurt dışında yaşayan ve oraya yerleşmiş Türkiye’den oraya yerleşmiş insan bulunduğu söylenmektedir.

Tabiki bu kadar insanın yurt dışında yaşaması dönem dönem veya sürekli olarak kendi dillerini pekiştirme ve kendi memleketlerindeki insanlarla ile etkileşim haline geçme ihtiyacının da beraberinde getirmektedir.

Turkse chat yani kelime anlamıyla Türkçe Sohbet edebilmek içinde yurt dışında ikamet etmeye devam eden kişiler için kurulmuş olan ve 1998 yılından bu zamana kadar faaliyetine devam eden TURKCHAT.COM  sitesi bu anlamda kullanıcılarının neredeyse tamamını yurt dışından bu şekilde giriş yapan kişilerden oluşturmuş durumdadır.

Neden Türkçe Chat İhtiyacı oluşuyor

Öncelikle her dilde olduğu gibi türkçe ‘de kendi başına bağımsız bir dil olma özellikliğini korumaktadır, karma bir dil yapısına sahip olan Türkçe ortalama TDK ( Türk Dil Kurumu ) dönem dönem yeni kelimeleri bünyemize kazandırmaya devam ediyor olsa da şuan için yaklaşık 80.000 kelime civarında bir kelime ile devam eden Türkçe gündelik yaşantıda ise en iyi şekilde konuşan kişiler en fazla 2000 kelime civarında bir kelime grubu ile kendi düşünce ve fikirlerini karşı tarafa aktarabilmektedir.

Tabi çoğumuz bu derece bir kelime havuzu ile ilerlemiyoruz, 2000 kelimeyi kullandığını iddia eden kişilerin Bülent Ersoy seviyesinde garip garip kelimeleri de iletişimlerinde kullanabiliyor olması gerektedir. 😉

Doğal olarak bu dilin aktif şekilde kullanılabilir durumda kalması da, kullanımının kullanıcı tarafından devam ettirebiliyor olmasından geçiyor, buda pratik ve dil egzersizlerini bir ihtiyaç haline getiriyor.

Bu nedenledir ki yurt dışındaki gurbetçilerimiz gurbet siteleri ve gurbet chat siteleri gibi platformlarda bulunarak mevcut türkçelerini pratiklerle korumanın da gerekliliklerini de aynı zamanda yerine getiriyorlar.

Tabi ki böyle bir ihtiyaca karşılık vermeye çalışan sitemiz kullanıcı kalitesi ve sadeliği ve kullanışlı bir arayüz çalışması ile kullanıcılarının uzun yıllardır takdirini toplamış bir şekilde yoluna devam etmektedir.

Sizde bu platform ‘da boş kalan vakitlerini değerlendirmek ve güzel vakit geçirmek için bu platform’u değerlendirebilirsiniz.

Şimdiden keyifli ve güzel bir vakit geçirmeniz ümidiyle 😉

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?