Türkiye – İstanbul ‘da Gezilecek Yerler

admin     12-20-20     Türkiye Rehberi     Türkiye – İstanbul ‘da Gezilecek Yerler

Türkiye, 2010 yılında Dünyanın kültür başkenti olarak geçilmiş bir şehirdir. Tarihi boyunca bir çok medeniyet ve devlete ev sahipliği yapmış olan bu şehir bu dönemlerden kalmış bir çok ünlü yerleri ve gezilecek yerleri ile sizleri bekliyor.

Türkiye’nin başkenti Ankara’dır ama insan nufus yoğunluğu bakımından İstanbul birinci sıradadır, ekonomi ve finans sisteminin kalbi burada atıyor. İstanbul dünyanın en büyük 10 ‘uncü büyük nufusuna sahip şehir olma özelliğini de hala elinde bulundurmaktadır.

Oldukça güzel yer altı ve yer üzerinde bulunan, doğal yaşam alanları ve unutulmuş cennetleriyle istanbul şehir rehberi olarak burayı ziyaret ettiğinizde gezilecek yerler ile ilgili size bir kaç yer paylaşmak istedik. İşte size Türkiye – İstanbul ‘da gezilecek Tarihi yerler

 Gezilecek yerler

Taksim : Turistlerin birinci tercihleri arasında yer tarihi dokusu ve dünyaca ünlü markaların yer aldığı istanbul ‘un merkezi diyebileceğimiz bir yerdir.

İstiklal Caddesi : İstanbul’un bir diğer merkezi olarak geçen istiklal caddesi, tarihi ve özel günlerde en çok ismi geçen yerlerin başında gelen hareketli etkileşimi güzel bir caddedir.

Galata Köprüsü : Eminönü ile Karaköy’ü birbirine bağlayan tarihi bir köprüdür, çevresinde şehrin diğer bölümlerindeki noktalara kalkan feribotlar bulunmaktadır. Galata köprüsü üzerinden olta atan balıkçılar ve köprünün altında bulunan yüzlerce balık restorantları ile denizin üzerinde yemek keyfi sunmaktadır.

Kapalı Çarşı : İstanbul’a gelen Yurt dışından veya Yurt içinden gelen tüm misafirlerin en az 1 defa ziyaret ettiği tarihi bir dokuya sahip mimarisi ile eşsiz bir yer olan Kapalı Çarşı Ticaretin İstanbul’daki bilinen en eski kalbi olarak bilinir.

Mısır Çarşısı : İstanbul Eminönün’de bulunur, Galata Köprüsüne oldukça yakın bir bölümde kalır. Tarihi bir yapı olan çarşı içerisinde özel baharatlar, türk antik ürünler, tekstil ve finans işlemleri yapılmaktadır. Hemen yanında petshop da bulunmaktadır, o bölümünde gezilebilmesi önerilir.

Ayasofya : Eminönün de bulunan Mısır çarşısından yukarı doğru yaya olarak yürüyerek bile gidebileceğiniz bir yer olan Ayasofya Sultan Ahmet meydanında bulunmaktadır. Tarihinde bir çok medeniyete ibadethane olarak kullanılan yer şu dönemlerde ibadet’e açılmış durumdadır. Uzun bir süredir sadece müze olarak kullanılmaktaydı.

Yerebatan Sarnıcı : Ayasofya’yı gezdikten sonra hemen yanınızda bulunan tranvay durağından karşıya geçtiğinizde görebileceğiniz bu derece yakın olan yer çok özel ve güzel bir tarihi dokuya sahiptir. İçerisindeki mimari ve tarihi dokunun ve görselinin oldukça iyi şekilde korunmaya devam etmektedir. Akustik olarakta seslerin verimli çıkmasından dolayı bazı çok özel günlerde içeri de konserler de yapıldığı bilinmektedir.

Topkapı Sarayı : İstanbul tarihinin içerisinde önemli bir rol oynayan Topkapı sarayı günümüzde hala eski dokusuna zarar vermeden restore düzenlenmesi tamamlanmış ve halen ayakta devam etmektedir, eski dönemlere ait olan tarihi eserler halen burada sergilenmeye devam etmektedir.

Gülhane Parkı : Eminönü bölgesinde yer alan bir diğer gezilmesi gereken yerlerdendir, içerisinde doğa yürüyüşleri yapılacak alanlar, hayvanet bahçesi, konser alanı gibi yerlerde bulunmaktadır. Dönem dönem ünlülerin konserleri bu alanda olmuştur.

Aya İrini Killisesi : Bizans dönemine ait olan kilise eski dokusuna zarar verilmeden restore edilmiş ve hala ziyaretçi kabul eden hristiyanlık için özel bir yerdir.

Süleymaniye Camii : Yine eminönü bölgesine yakın, yürüme mesafesinde olan Osmanlı motiflerinin izlerini hala üzerine muhafaza eden özel mimarisiyle misafirlerini şaşkınlık derecesinde kendine büyüleyen bir yapımızdır. Gezilmesini tavsiye ederim.

Sultan Ahmet Meydanı : Eminönün’den tranvay ile 4-5 dk. içerisinde ulaşabileceğiniz yakınlıktadır. Turistlerin yoğunlukla konaklamaları ve gezilerinin gerçekleştiği yerlerden birisidir. Dükkanlarda İngilizce arapca bilen kişi sayısı çok fazladır. Ayasofya , Yere batan sarnıcı ve bir çok türbe bu alanda bulunmaktadır.

Pier Lotti Tepesi : Gazi Osman Paşa , Eyüp bölgesinde bulunur. Eski türk filmlerinde sıklıkla karşınıza gelecek olan büyüleyici bir manzarası bulunmaktadır. Tepeye teleferikle de çıkabilirsiniz, tepede eyüp mezarlığı ve islamiyetin ilk öncülerinden olan Sahabelerin mezarları bulunmaktadır, eski şairlerden Necip Fazıl Kısakürek gibi ünlü şairlerden bazılarının da mezarları burada bulunmaktadır.

Miniaturk : Sütlüce tarafında bulunan bir eğlence merkezidir, dünya üzerine bulunan bir çok ünlü mimari yapıların minyatürleri burada orjinaline sadık kalacak şekilde yapılmıştır, ailece gezip dolaşabileceğiniz bir yerdir.

Haydar Paşa Garı : Önceden Anadolu ‘ya kalkan trenlerin istanbuldaki başlangıç durağı olarak kullanılıyordu, şuan ise fuar ve sergi sarayı olarak kullanılan tarihi bir yapıdır, zaman konserlerinde yapıldığı bilinmektedir. Kadıköy’de meydanına oldukça yakın bir yerde sahilde deniz kenarında bulunur.

Kız kulesi : Üsküdar sahilinde bulunan denizin üzerinde bulunan çok özel ve tarihi bir mekandır, ulaşım teknelerle sağlanır. Son yıllarda restorant cafe ve özel faaliyetler içinde kullanılan tarihi osmanlıya dayanan ve çok özel bir yapısı olan bir yerdir. Mutlaka ziyaret edilmeli.

Belgrad Ormanı : İstanbul’un hareketinden uzak doğa ile iç içe olan büyük ormanlık bir alandır. içerisinde piknik ve yürüyüş alanları oldukça geniş seviye de bulunmaktadır. İstanbul’un içerisinde ve ulaşımı kolay olan bir alan olmasından dolayı kısa süreli gündelik kaçamaklar oldukça fazla ziyaretçi almaktadır.

İstanbul Akvaryum : Florya sahilinde bulunmaktadır, yakın tarihte istanbul’da yapılmış en donanımlı park ve deniz yaşamını yakından inceleyebileceğiniz en büyük parklardan biridir, Dünya sıralamasına girmiş bir tesistir. Denizin altındaki yaşamı merak ediyor ve görmek isterseniz ziyaret edebileceğiniz en güzel yerdir.

istanbul

istanbul

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?